Syn.: Agrostis bermudiana Tussac. ex Kunth, Capriola dactylon (L.) Kuntze, Chloris cynodon Trin., nom. illeg., Cynosurus dactylon (L.) Pers., Digitaria dactylon (L.) Scop., Fibichia dactylon (L.) Beck, Milium dactylon (L.) Moench, Panicum dactylon L., Paspalum dactylon (L.) Lam., Phleum dactylon (L.) Georgi
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Rozšíření: Původ není zcela jasný, snad pochází z jižní Evropy a Afriky (od Sahelu do Natalu). Dnes je rozšířen víceméně celosvětově, přibližně mezi 45° severní a 45° jižní šířky, v rámci druhu se rozlišuje celá řada infraspecifických taxonů. V mnoha zemích světa silně invazivní druh. U nás byl pozorován v okolí Prahy, Plzně, Ústí nad Labem, Pardubic, častější je na jižní Moravě, především v Dyjsko-svrateckém a Dolnomoravském úvalu, na sever zasahuje zhruba po Jihlavu a Uherské Hradiště.
Ekologie: V tropických oblastech agresivně kolonizuje narušované půdy, ale stejně dobře roste i na živinami bohatých půdách zemědělských statků, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1800 m. Ve střední Evropě roste na písčinách, u cest, na sešlapávaných místech, v sadech a vinohradech. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá šedavě zelená tráva, s plazivými výběžky až 1 m dlouhými. Stébla jsou poléhavá, na konci vystoupavá, štíhlá, hladká. Čepele listů jsou ploché, dlouhé až 6 cm, na rubu nebo po obou stranách dlouze chlupaté. Jazýček je nahrazen věnečkem chlupů. Květenství se skládá z 3–5 prstovitě rozestálých lichoklasů, vyrůstajících z jednoho místa, dlouhých 2–5 cm a zakončených kláskem. Klásky vyrůstají na vřetenu ve dvou řadách, jsou jednokvěté, z boku zploštělé, bez osin. Plodem je obilka.
Záměny: U nás je asi nejpravděpodobnější záměna s rosičkami, zvláště s hojnou rosičkou krvavou (Digitaria sanguinalis), která má též drobné bezosinné klásky a prstovitě rozložené lichoklasy. Liší se například blanitými jazýčky, či lichoklasy, které nenasedají na stéblo v jednom místě.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu ČR je veden jako vzácnější druh vyžadující pozornost (C4a).
Využití: V teplých oblastech je považován za významný a úporný plevel, nicméně se běžně pěstuje. Vysévá se do trávníků, jako píce, lze ho využít na zpevňování půdy proti erozi. Snadno se množí vegetativně, je od něj odvozena řada odrůd vhodných pro různé využití. Používá se též v tradiční medicíně.
Fotografováno dne 13. 7. 2013 (Česko, Morava, Břeclav).